شیوه صحیح نگهداری از تشک خوشخواب

مقالات

خوابی آرام با تشک خوشخواب

همه ما انسان ها به خواب نیاز داریم. خواب به رفع خستگی های جسمانی پرداخته و انرژی دوباره برای آغاز یک روز جدید و شروع فعالیت های روزانه را به ما تزریق می کند. اما آنچه که نیازمند داشتن یک خواب آرام و راحت می باشد، تشک خوشخواب است. تشک، نقش بسیار موثری را در خوابیدن ایفا می کند. به طوری که اگر نباشد، ابدا خواب با کیفیت را تجربه نکرده و خستگی بر تنمان خواهد ماند.

اما برای اینکه از حضور طولانی مدت تشک خوشخواب بهره مند شویم و بتوانیم مدت زمان زیادی از آن برای خوابیدن استفاده کنیم، باید حواسمان به این تشک باشد. یعنی باید اقداماتی را در خصوص مراقبت از تشک خوشخواب انجام دهیم. این کار باعث افزایش دوام و ماندگاری تشک شده و در نتیجه می توانیم تن خسته مان را به خیال راحت به دست آن بسپاریم.

شستن تشک
شستن تشک خوشخواب

چه کارهایی عمر تشک را بالا میبرد؟

امروزه اغلب اتاق خواب های خانگی از وجود تخت بهره برده اند. تخت خواب، بستر مساعدی را برای خوابیدن مهیا کرده و زمینه ساز یک خواب استاندارد خواهد بود. ولی وجود تخت به تنهایی کافی نبوده و به یک تشک مثل تشک خوشخواب نیاز دارد. در واقع این تشک، مکمل تخت خواب بوده و منجر به حفاظت از کمر و ستون فقرات در هنگام خوابیدن می شود. در نتیجه می توانیم بدون احساس ذره ای ناراحتی، خواب راحتی را پشت سر بگذاریم.

اما همانطور که گفته شد، تشک خوشخواب جهت حفظ و ماندگاری، نیازمند مراقبت هایی است. این مراقبت باعث می شود تا حالا حالاها نیاز به خرید مجدد تشک خوشخواب پیدا نکرده و با همان تشک سر کنیم. حال در اینجا نگاهی خواهیم داشت بر شیوه های صحیح و اصولی نگهداری از این تشک که در قسمت زیر به آنها اشاره شده است:

پشت و رو کردن تشک

تشک را هر چند وقت یکبار پشت و رو کنید. مثلا هر شش ماه یکبار برای انجام این امر مناسب است. این کار به ظاهر ساده، نتیجه خوبی را به دنبال دارد. اینکه همیشه بخواهید روی یک طرف تشک بخوابید، صحیح نیست و فشارهایی را به تشک وارد می سازد.

سر و ته کردن

سر و ته کردن تشک خوشخواب، یکی دیگر از اقدامات مفیدی است که می توانید انجام دهید. در این صورت اگر فشاری هم به تشک وارد شود، به صورت یکسان وارد شده و منجر به دفرمه شدن آن نخواهد شد.

استفاده از کفی تخت چوبی

از کفی تخت چوبی به جای کفی تخت فلزی استفاده نمایید. چوب از متریال طبیعی بوده و سازگاری بیشتری دارد. اما کفی فلزی ممکن است زنگ بزند و باعث لکه دار شدن تشک و بروز خرابی های بیشتر در آن شود. یا حتی احتمال خم شدن این کفی هم وجود دارد.

تخت چوبی
کفی چوبی

قرار دادن وسایل سنگین وزن روی تشک ممنوع

همه ما میدانیم که اشیاء و وسایل سنگین وزن دارای وزن زیادی بوده و اگر روی تشک قرار گیرند، این وزن را به آن هم انتقال می دهند. نتیجه چه می شود؟ فرو رفتگی بیش از حد تشک و خراب شدن آن. پس هرگز چنین وسایلی را روی تشک قرار ندهید.

خم کردن تشک، امری بس اشتباه

هیچگاه تشک خوشخواب را خم نکنید. حتی اگر هدفتان از این کار، جابجایی آسان تر این تشک است، بهتر است آن را فراموش کنید. وگرنه باید قید تشک را زده و دوباره هزینه کنید تا یک تشک نو بخرید.

عدم شستشو

شاید دوست داشته باشید تشک خود را تمیز کنید و آن را بشویید؛ اما بدانید که با این کار، فاتحه تشک خوانده است. بهتر نیست یک ملحفه یا روتختی روی تشک باشد که در صورت کثیف شدن بتوانید آنها را بشویید، نه خود تشک را؟!

رطوبت، دشمن سرسخت تشک

وقتی می گوییم شستشوی تشک امری اشتباه است، یعنی رطوبت هم برای آن سم است. پس هیچوقت تشک خود را در معرض رطوبت یا در تماس با آن قرار ندهید که با این کار، خیلی زود تشک خراب می شود.

استفاده از پوشش مناسب در هنگام جابجایی

ممکن است در هنگام جابجایی تشک خوشخواب، صدمات ظاهری متوجه آن شود. برای اینکه تشک را از آسیب های ظاهری دور نگه دارید، بهتر است آن را در یک پوشش مناسب قرار داده و جابجا کنید.

نور طبیعی آفتاب، نیاز این تشک

یک تشک خوشخواب جهت افزایش دوام و عمر، هرازگاهی نیاز به تابش مستقیم نور خورشید دارد. پس سعی کنید ماهی حداقل 1 بار آن را در مجاورت نور خورشید قرار دهید.

رفع لکه ها با شوینده مناسب

همانطور که گفتیم، آب یک تهدید جدی برای تشک خوشخواب به شمار می آید. حتی اگر تشک شما دچار لکه شد، نباید رنگ آب را ببیند. برای رفع این لکه ها می توانید از یک شوینده مناسب مثل شامپو فرش استفاده نمایید.

نظافت تشک
نظافت تشک طبی

رفع گرد و غبار از سطح آن

بالاخره تشک خوشخواب هم مثل همه وسایل خانگی دیگر نیاز به نظافت و تمیزی دارد. اگر می خواهید به نظافت این تشک پرداخته و گرد و غبار و آلودگی ها را از سطح آن بزدایید، می توانید از محلول های مناسب برای این کار کمک بگیرید. مثل محلول جوش شیرین. البته کشیدن جاروبرقی، هر چند ماه یک بار هم برای نظافت تشک، مفید می باشد.

استفاده از ملحفه خشک

باید در انتخاب ملحفه تشک، توجه بیشتری داشته باشید. اگر از ملحفه های خشک برای آن استفاده کنید، دیگر باکتری ها به تشک راه نمی یابند. در ضمن از تمیزی ملحفه ها نیز مطمئن شده و سپس آنها را استفاده کنید.

هوادهی، به ویژه در زمان سفر

هوادهی یکی از مفیدترین کارهایی است که به منظور مراقبت از تشک می توانید انجام دهید. اگر به مدت چند روز قرار است به جایی بروید، درست همان مدت، بهترین زمان برای انجام این کار است. می توانید برای هوا رساندن بیشتر، ملحفه ها را کلا از تشک جدا کرده و آن را از هر چیزی که محاصره کننده است، رها سازید.

انتخاب کالاهای خواب با الیاف طبیعی

همانطور که لباس ما انسان ها باید از الیاف طبیعی تشکیل یافته باشد؛ لباس تشک هم باید همینطور باشد. فرقی نمی کند که چه چیزی را برای رویه تشک انتخاب می کنید، مهم این است که این رویه از الیاف طبیعی باشد نه الیاف مصنوعی. این انتخاب، هم به نفع شماست و هم به نفع تشک.

تشک طبی
تشک طبی دونفره

یک خواب با کیفیت در گرو استفاده از یک تشک خوشخواب مناسب است. اما برای اینکه از حضور همیشگی این تشک بهره مند شوید، باید روشهای صحیح نگهداری آن را بدانید.خواب خوب در گرو تشک خوب میباشد.

 

 

2 دیدگاه. Leave new

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
ارتباط از واتس اپ
Call Now Button