خواب و افسردگی چه رابطه ای با یکدیگر دارند؟

مقالات

خواب و افسردگی بر روی یکدیگر چه تاثیری دارند؟

افسردگی و اختلالات خواب ارتباطی مستقیم، دوطرفه و چالش برانگیز با یکدیگر دارند. از یک طرف، مشکلات خواب می تواند منجر به افسردگی شود. از طرف دیگر، ابتلا به این بیماری باعث بروز و یا تشدید اختلالات هنگام استراحت در فرد می شود. این ارتباط دوسویه به نوعی تشخیص روابط علت و معلولی را دشوار می کند. هنوز پاسخ روشنی در این زمینه وجود ندارد که افسرده بودن دلیل این اختلالات است و یا مشکلات خوابیدن در طولانی مدت سبب بروز علائم این بیماری در فرد گردیده است. از مهم ترین این اختلالات می توان به بی خوابی، پرخوابی، کم خوابی، وحشت و افکار پریشان اشاره کرد. بیداری شبانه شایع ترین این اختلالات است. این اختلالات با تغییر در عملکرد ناقل عصبی سروتونین و ایجاد استرس و اضطراب در فرد افسرده، می توانند بسیار آزاردهنده باشند. نکته قابل توجه این است که درمان مشکلاتی از جمله بی خوابی و یا پرخوابی، در کاهش شدت بیماری در افراد افسرده و تسریع بهبود این بیماران تاثیر چشمگیری دارد.

بیداری شبانه از شایع ترین علائم افسردگی است.

ارتباط مستقیم اختلالات خواب در بیماران افسرده

اختلال در چرخه خواب یکی از مهم ترین دلایل تغییرات در خلق و خو (اختلالات خلقی) و نیز بروز بیماری هایی نظیر افسردگی است. بیداری شبانه یکی از اولین و شایع ترین نشانه های بالینی در افراد افسرده است. در واقع، بیداری شبانه در دراز مدت نقش مهمی در بروز اختلالات خلقی و یا تشدید آن دارد. در برخی از افراد افسرده مبتلا به نوع حاد و یا مزمن بیماری، این اختلال در شکل پرخوابی خود را نشان می دهد. و این مشکل تا جایی پیش می رود که فرد تمام روز یا بیشتر ساعات روز را در تخت می گذارد. گرچه این افراد استراحت عمیق را تجربه نمی کنند. و در طی شب بارها بیدار می شوند و دچار اختلال ریتم شبانه روزی در زمان استراحت هستند. اگر فرد افسرده بتواند شرایطی را مهیا کند که بدون تنش و اضطراب استراحت کند، به مرور به درمان بیماری خود کمک می کند.

اختلالات خواب
اختلالات خواب و تغییرات خلقی ارتباطی متقابل با یکدیگر دارند.

نکاتی برای استراحت بهتر

یکی از راهکارهای مناسب در جهت درمان اختلالات خلقی، حفظ چرخه و داشتن الگوی منظم برای استراحت است. با تمرکز بر بهداشت خواب می توان گامی مثبت در جهت بهبود شرایط فرد افسرده برداشت. بهتر است یک ساعت قبل از استراحت، از رایانه و گوشی استفاده نشود. خوردن شام سر وقت و عدم مصرف کافئین از نکات دیگری است که باید به آن توجه شود. کاهش نور اتاق با استفاده از چراغ های کم نور، در ترشح ملاتونین (هورمونی که سبب خوابیدن می شود)، بسیار تاثیرگذار است. در واقع، تغییر سبک زندگی یکی از بهترین راهکارها برای درمان این بیماری و بهبود کیفیت استراحت است. از شرایط تاثیرگذار برای یک استراحت خوب و آرام می توان به نور اتاق، دمای متعادل محیط، سکوت و راحتی تشک اشاره کرد. یک استراحت خوب و عمیق به رفع خستگی، بازگرداندن انرژی، بهبود عملکرد مغز و توانایی های ادراکی کمک کند.

 

 

تاثیر تشک بر کیفیت استراحت

شرایط محیطی و کیفیت نامناسب کالای خواب از اصلی ترین نکات برای یک استراحت شبانه سالم و خوب است. همان طور که گفته شد، بهداشت و سلامت خواب می تواند به بهبود بیماران افسرده کمک کند. استراحت روی تشک نامناسب فرد را در وضعیت ناراحت کننده ای قرار می دهد. به این ترتیب، علاوه بر مشکلات جسمانی مانند دردهای عضلانی و کمردرد، بر سلامت روان فرد هم تاثیر منفی گذاشته می شود. یک تشک استاندارد، بدن را در وضعیت درست قرار می دهد و فرد می تواند کاملاً استراحت کند. انتخاب کالای مناسب برای خوابیدن، به خوابی راحت و عمیق کمک می کند. همچنین یکی از عوامل تاثیرگذار بر پرانرژی بودن فرد در طول روز خواهد بود. یک تشک استاندارد نقش مهمی در بالا بردن سطح کیفی استراحت و سلامت عمومی شما دارد.اگر تصمیم به خرید تشک خوشخواب کرده اید حتما قبل از خرید کاتالوگ تشک خوشخواب و لیست قیمت تشک خوشخواب را مطالعه کنید و بعد از آن بهترین تشک خوشخواب را انتخاب کنید.

تشک برای استراحت
انتخاب یک تشک مناسب تاثیر مثبتی بر کیفیت استراحت دارد.

 

نتیجه گیری

همه ما در طول زندگی این اختلالات را تجربه کرده ایم و به خوبی از تاثیر مستقیم سلامت خواب بر جسم و روح خود آگاه هستیم. استراحت عمیق در بهبود حال عمومی فرد افسرده تاثیر بسزایی دارد. نکات زیر به داشتن یک استراحت خوب و سالم در افراد کمک می کند. یک برنامه منظم داشته باشید و سعی کنید در ساعت مشخصی استراحت نمایید. تغییر سبک زندگی، ورزش و یک رژیم غذایی سالم از عوامل موثر در یک استراحت خوب است که به درمان افراد افسرده نیز کمک می کند. از مصرف کافئین و نیکوتین چند ساعت قبل از استراحت پرهیز کنید. باید بدانید این اختلالات باعث تشدید علائم بیماری در فرد می شود. آگاهی از ارتباط پیچیده میان این دو می تواند سبب رفع کاستی ها و بهبود شرایط گردد. انتخاب یک تشک استاندارد می تواند محیط استراحت شما را از هر نظر مناسب نماید. در نتیجه، تاثیری مثبت بر استراحت بهتر شما خواهد گذاشت.مشاهده محصول خارجی در سایت مورد نظر میباشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
ارتباط از واتس اپ
Call Now Button